Kaszki dla niemowląt. Ekonomicznie i zdrowo.

Dobrze znanym posiłkiem niemowlaka są kaszki. Ja wybrałam ich samodzielne sporządzanie. Najważniejsze jest dla mnie, żeby moje dziecko dostawało zdrowe posiłki. Przy okazji, zupełnie nieplanowo, wyszło tanio.

Gdzie kupić kaszki dla niemowląt

Jest wiele miejsc oferujących kaszki dla niemowląt. Ja wybrałam sklep internetowy ze zdrową żywnością, taki w którym mieli wszystkie, których potrzebowałam. Zakupiłam kaszki, kasze i płatki bio. W ofercie sklep posiadał również kaszki przeznaczone typowo dla niemowląt, jednak ich trwałość po otwarciu to tylko miesiąc, a ja swojemu niemowlakowi chciałam zapewnić różnorodność.

Jakie kaszki dla niemowląt

Zakupiłam wspomniane produkty zbożowe (kasze i płatki)  i wprowadzałam maleństwu stopniowo. Były to kaszka kukurydziana, kasza jaglana, kaszka orkiszowa, kaszka gryczana, kasza jęczmienna pęczak, płatki owsiane, płatki jęczmienne.

Jak przygotowywać kaszki dla niemowląt

Kaszki przygotowujemy wg. przepisu podanego na opakowaniu. Czas gotowania kaszki to zazwyczaj 10 minut.
Kasze i płatki dla maleństwa musimy gotować zdecydowanie dłużej, aż do rozgotowania. Po schłodzeniu trzeba je jeszcze rozdrobnić blenderem. Starszemu niemowlakowi kaszy jaglanej czy płatków owsianych już nie trzeba rozdrabniać. Maleństwu, które dopiero zaczyna przygodę z kawałkami jedzenia, można rozdrobnić częściowo.
Kaszę przed gotowaniem płuczemy pod bieżącą wodą. Najczęściej stosowane proporcje w gotowaniu kasz to 1 część kaszy do 2 części wody. W przypadku kaszy jaglanej potrzeba trochę więcej wody (1:3). To są proporcje do ugotowania kaszy na sypko. W celu rozgotowania zwiększamy ilość wody, tak ok. 1:5.

Kaszę lub płatki możecie wykorzystać do każdego dania – obiadu, śniadania czy kolacji. Ze względu na czas gotowania dobrze jest je przygotować wcześniej, ale nie jest to konieczne.

Jak przyrządzić kaszki dla niemowląt

Kaszki dla niemowląt przyrządzam na słodko lub jako danie warzywne czy warzywno – mięsne.

Kaszki dla niemowląt na słodko

Możemy je przygotować na kilka sposobów, w zależności od tego, czy jest sezon na świeże owoce, czy mamy w lodówce odłożoną już ugotowaną kaszę, czy może akurat podamy maleństwu kaszkę z bakaliami.

1 sposób: Przygotowany owoc, np. kawałek obranego ze skóry i drobno pokrojonego jabłka, wrzucamy na gotującą się wodę. Jeśli dodajemy ugotowaną wcześniej kaszę, to gotujemy owoc do miękkości. Całość mieszamy, zagotowujemy.
Jeśli zasypujemy kaszką, którą będziemy gotować 10 min, to gotujemy wszystko razem często mieszając.

2 sposób. Gotujemy kaszkę na wodzie z dodatkiem soku jabłkowego (lub innego, u mnie jest to domowy sok), pod koniec gotowania dodajemy trochę dobrego jakościowo dżemu lub musu (polecam domowy lub eko).
Gdy gotuję kaszę lub płatki, które potrzebują zdecydowanie dłuższego czasu przygotowania, sok dolewam pod koniec gotowania. Może być też bez soku, z samym dżemem. Kompot i owoce z kompotu też pasują. Ważne, żeby owoce były bez skórki.

3 sposób. Namaczacie suszone owoce, np. morele, śliwki, daktyle, rodzynki, w przegotowanej wodzie (na kilka godzin lub na noc). Po tym czasie całość zagotować, dodać wcześniej ugotowaną kaszę lub płatki. Znów zagotować.
Suszone owoce, gdy posiadacie blender który je rozdrobni, możecie dodawać do już gotowej kaszki i niepotrzebnie ich nie zagotowywać. Chociaż na samym początku wprowadzania nowości wolałam zagotować.
Możecie również mieszać suszone owoce ze świeżymi.
Do słodzenia owocowej kaszki dla niemowląt świetnie nadają się daktyle lub rodzynki. Nie zakłócają smaku owoców.

Po schłodzeniu kaszki możecie dodać mleko, które pije Wasz Skarb. Ja przyrządzałam kaszki bezmleczne, gdyż moje Maleństwo otrzymywało wystarczającą ilość mleka z piersi oraz akceptowało taki smak kaszki. Teraz dziecko potrzebuje czegoś nowego, więc wzbogacę kaszki dla niemowląt o migdały, które są wartościowym dodatkiem.

Kaszki dla niemowląt z warzywami

Umyte, obrane i pokrojone warzywa wrzucamy na gotującą się wodę, dodajemy kaszkę. Jeśli akurat będzie to kaszka buraczkowa, czerwone buraczki, które gotują się najdłużej, wrzucamy jako pierwsze, żeby niepotrzebnie nie gotować innych warzyw zbyt długo.
Gdy gotowałam kaszę, pod koniec jej gotowania dorzucałam warzywa.
Jeśli posiadacie ugotowane warzywa (np. z parowaru) możecie je połączyć z przygotowaną wcześniej kaszą.

Przed podaniem kaszki dla niemowląt z warzywami, warto wzbogacić ją jeszcze o masło (prawdziwe, 82% tłuszczu) lub oliwę.

Kaszki dla niemowląt warzywno – mięsne

Taka kaszka to już konkretny obiadek. Opiszę ją we wpisie z obiadkami.

Kaszki dla niemowląt. Jak szybko przygotować

Oszczędzacie czas gotując od razu podwójną porcję, na dwa dni. Kolejnego dnia posiłek przed podaniem trzeba zagotować.
Podwójną porcję kaszki możecie gotować na wodzie, na bieżąco przygotować z części np. obiad a drugą część wykorzystać kolejnego dnia dla urozmaicenia na słodko.
Duża oszczędność czasu to gotowanie dla całej rodziny tego samego. Wiadomo, niemowlę nie zje tego co my, nawet po rozdrobnieniu, ale już część składników, w tym kaszę, można podszykować w jednym naczyniu. Wtedy gotujemy kaszę bez soli. Dla nas będzie kasza taka na sypko, a niemowlakowi trzeba jeszcze podlać ją wodą i rozgotować w garnuszku.
Skrócicie czas stania przy kuchni, gdy zdejmiecie z ognia garnek z nierozgotowaną wystarczająco kaszą i pozostawicie go owiniętego w ręcznik lub koc.

Moje gotowanie kaszki dla niemowląt

Tak jak wspominałam wcześniej, gotowałam kaszki bezmleczne, gdyż moje dziecko dostawało wystarczającą ilość mleka z piersi. Wybrałam również domowe gotowanie kaszek z produktów eko, które nie były przeznaczone konkretnie dla niemowląt. Taki był mój wybór. Dzielę się z Wami swoimi pomysłami i swoimi doświadczeniami, jednocześnie w żaden sposób nie namawiam do naśladowania tego jak gotuję, szczególnie jeśli chodzi o tak delikatny temat, jak gotowanie dla niemowląt. To tyle formalności.

Życzę dobrego apetytu Waszym Pociechom. Dajcie znać, jakie kaszki lubią najbardziej Wasze Maleństwa.

Teraz jest sezon na świeże owoce i warzywa. Jeśli chcecie gotować samemu a Wasz Skarb jest jeszcze bardzo malutki, warto już teraz spojrzeć na tabelę rozszerzania diety i przetworzyć owoce i warzywa z dobrych źródeł, tak by sięgnąć po nie gdy nadejdzie czas ich podania.

 

2 Responses to Kaszki dla niemowląt. Ekonomicznie i zdrowo.

  1. Kaja pisze:

    Hej, no muszę przyznać, że o tych kaszkach to ja za bardzo nie słyszałam. No, ale w sumie o marce Helpa też wiem od kilku dni. Byłam u znajomej i ona właśnie mi je pokazywała, mówiąc, że dzieciom bardzo smakują i nie nadążą kupować. Ciekawe, jak będzie u nas. Powoli muszę się już przygotowywać, bo rozwiązanie niedługo. Dzięki wielkie za to, jak piszesz na blogu. Dużo się można dowiedzieć.

    • Hygia pisze:

      Dzięki za miłe słowa.
      Zerknęłam na skład jednej z kaszek, jest o.k.
      Dla osób, dla których tak jak i dla mnie jest też ważne, żeby było ekonomicznie, bądź po prostu lubią same coś w kuchni poczarować, podzieliłam się na blogu moimi pomysłami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.