Przeziębienie u dziecka – domowe sposoby
Przeziębienie u dziecka. Jak każdy rodzic ja też mam do czynienia z przeziębieniem swojej pociechy. Podzielę się z wami swoimi sposobami, jak szybko i skutecznie zwalczam przeziębienie u dziecka.
Metody opisane poniżej sprawdzają się u mojego dziecka, znam tylko swoje dziecko i tylko za nie biorę odpowiedzialność. Długo zwlekałam z tym wpisem. Dziecko jest bardzo delikatną istotą. Dlatego w żaden sposób nie zachęcam was do brania przykładu ze mnie. Po prostu, tak jak obiecałam, dzielę się swoim doświadczeniem.
Stawiam oczywiście na profilaktykę, na wzmocnienie organizmu, przeziębienia się jednak zdarzały i pewnie jeszcze zdarzą.
Jak objawia się przeziębienie u dziecka?
Każdy z nas zna najlepiej swoje dziecko. Dla mnie niepokojącymi sygnałami są: ogólne rozbicie, przeziębieniowy katar, szkliste oczy, podwyższona ciepłota ciała, czasem uczucie zimna, dreszcze. Nie zawsze wszystkie z powyższych objawów występują w komplecie.
Jakie są domowe sposoby na przeziębienie u dziecka?
Moczenie stóp na przeziębienie u dziecka
Pierwszy raz zastosowałam moczenie stóp w wodzie z solą u dziecka 6 letniego.
Jak przeprowadzić moczenie stóp? Do miski z ciepłą wodą należy wsypać dużo soli, tak z 3 garście. Sól może być zwykła kamienna lub jakaś lecznicza. Wody w misce ma być tyle, żeby stopy były przykryte i żeby zostało jeszcze miejsce na stopniowe dolewanie gorącej wody z czajnika. Trzeba robić to ostrożnie, tak by nie oparzyć dziecka, najlepiej samemu w trakcie dolewania wody mieszać ją.
Wrzątek dobrze jest dolewać około 5-6 razy, aby woda była stopniowo gorętsza, ale też żeby dziecka nie parzyła. Stopy mają się porządnie zagrzać, robią się wtedy czerwone. Na tak rozgrzane i wysuszone stopy szybko zakładam dziecku skarpety i „biegiem” pod kołdrę.
Gorczyca do skarpet na przeziębienie u dziecka
Nasiona gorczycy powodują rozgrzanie skóry. Wsypuję gorczycę do skarpet i zakładam je dziecku na stopy, dzięki czemu ma je cały czas dobrze ciepłe.
Tą metodę, jak i wszystkie inne, gdzie ciało dziecka jest rozgrzewane, stosuję gdy smyk nie ma gorączki lub ma ją niską.
Bańki bezogniowe na przeziębienie u dziecka
Bańki stawiam dziecku w celu wytworzenia przez jego organizm dużej ilości ciał odpornościowych, które to biorą udział w walce z infekcją.
Chwilę przed postawieniem baniek podaję dziecku rozgrzewające picie. Bańki stawiam według instrukcji, stosownie do wieku dziecka.
Dziecko po tym zabiegu, przykryte kołdrą i dodatkowo kocem fajnie się wypaca, natomiast dorosły musi zapomnieć o śnie, sprawdzać plecy pociechy i zmieniać koszulki w razie potrzeby. Po bańkach trzeba również przypilnować, żeby śpiące dziecko nie odkopało się.
Nie w każdym przypadku można postawić bańki, dobrze jest ten temat skonsultować z pediatrą.
Inhalacja na przeziębienie u dziecka
Inhalacja np. solą lub olejkami eterycznymi fajnie udrażnia nos oraz wykazuje działanie bakteriobójcze. Jest pomocna przy katarze, drapaniu w gardle, kaszlu.
Płukanie nosa na przeziębienie u dziecka
Płukanie nosa, według mojej wiedzy, można wykonywać od 4 roku życia dziecka. W aptekach są dostępne zestawy do tego celu – butelka wraz z saszetkami NaCl do rozpuszczenia. Takie gruntowne przepłukiwanie nosa i zatok przynosowych fajnie je udrażnia i przynosi dużą ulgę, a także zapobiega zaleganiu śluzu w głębszych warstwach.
Rozgrzewające herbatki i posiłki na przeziębienie u dziecka
Napar z suszonych malin, kwiatostanu lipy czy kwiatu bzu czarnego ma działanie przeciwzapalne, napotne i przeciwgorączkowe.
Świetnym rozgrzewającym daniem, które lubią dzieci jest kasza jaglana na słodko (kasza jaglana, duszone jabłka, gruszki, rodzynki, daktyle). Można wzbogacić ją jeszcze o rozgrzewającą przyprawę jaką jest cynamon.
Co jeszcze na przeziębienie u dziecka
Oczywiście nie może zabraknąć odpowiednio dobranych surowców roślinnych. W zależności od potrzeb są to m.in. czosnek, imbir, chrzan, siemię lniane, prawoślaz, jeżówka, kardamon, cynamon.
Miód i produkty pszczele są również pomocne w trakcie przeziębienia.
Obok produktów sprzyjających zdrowiu są też i takie, które zdecydowanie przeszkadzają. Jest to m.in. cukier i żywność z dodatkiem cukru.
A jak wy radzicie sobie z przeziębieniem u swojego dziecka? Dajcie znać w komentarzach.
Dodaj komentarz