Imbir – poznajmy lepiej tę roślinę.

Imbir. Przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie, zajrzyjmy w głąb, aby dowiedzieć się, co takiego cennego zawiera, że warto ją wprowadzić do swojej kuchni, a nawet wykorzystać w celach zdrowotnych.


Imbir – jaką część rośliny wykorzystujemy jako surowiec?

Imbir to roślina, której surowcem jest podziemne, widlastorozgałęzione kłącze (Rhizoma Zingiberis), tworzące szereg bulwiastych odcinków o długości do 10 cm. Kłącze posiada charakterystyczny aromatyczny zapach i ostry smak.

Imbir – pochodzenie, uprawa i zbiór

Imbir to jedna z najstarszych roślin przyprawowych i leczniczych. Od tak dawna jest znany i uprawiany, że dziś nie mamy możliwości dokładnego określenia jego pochodzenia. Wiemy natomiast, że nie występuje w stanie naturalnym.
Uprawiany jest w wielu krajach i regionach o klimacie tropikalnym, takich jak południowe Chiny, Indonezja, Floryda, Meksyk, Brazylia, Australia, Japonia, Wietnam, Indie.
Imbir wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Rozmnażany jest przez podział kłączy. Zbiór następuje po 9-10 miesiącach od wsadzenia.
Zebrane kłącza należy poddać obróbce. W zależności od stopnia odkorowania otrzymujemy imbir brunatny lub biały.

Wartość odżywcza imbiru

Kłącze imbiru zawiera 1,5-3,3% olejku eterycznego oraz 5-8% substancji nielotnych – żywic.
Olejek eteryczny bogaty jest w alkohol – zingiberol, który to odpowiada głównie za charakterystyczny aromat imbiru. Za ostry smak surowca odpowiada związek fenolowy – gingerol w ilości do 1,5 %.

Podczas przeróbki i przechowywania kłącza powstają szogaole (są to produkty dehydratacji gingeroli).
Inne substancje ostre to: gingediole, gingerdiony oraz zingeron.
Olejek eteryczny imbiru, jak to z olejkami bywa, jest mieszaniną wielu związków, więc znajdziemy w nim, oprócz najważniejszego zingiberolu, węglowodór zingiberen, citreol, bisabolen, borneol, citral, cineol i kamfen.

Wymienione składniki imbiru odpowiadają nie tylko za jego smak i zapach, ale również za właściwości prozdrowotne, wykorzystywane w medycynie i w kosmetyce.

Ciekawostki na temat imbiru

Imbir od tak dawna jest rozmnażany w celu dalszej uprawy przez podział kłączy, że przestał zawiązywać i wydawać owoce.
W naszym klimacie niestety nie możemy uprawiać imbiru, a szkoda. Imbir wytwarza pole energetyczne działające korzystnie na rośliny rosnące obok, uzyskują one dzięki tak dobremu sąsiedztwu piękną, wyraźną barwę. Nie tylko na rośliny imbir wywiera pozytywny wpływ. W Chinach jest postrzegany jako roślina, która sprzyja zachowaniu szczęścia.

W Polsce imbir nie jest jeszcze mocno popularną rośliną. Świeże kłącze imbiru zakupimy w niektórych marketach. Imbir w formie wysuszonej i sproszkowanej dostępny jest w wielu sklepach spożywczych i w sklepach zielarskich.

Zdarzają się fałszowania imbiru w proszku, np. mąką, łupinami migdałów, składnikami mineralnymi (kaolinem) lub imbirem ekstrahowanym. Zafałszowanie imbirem ekstrahowanym łatwo wykryć – rzucony na wodę pływa po jej powierzchni, podczas gdy dobrej jakości mielony imbir opadnie. Problem w tym, że zanieczyszczenia mineralne też opadną. Tu już szczegółowsze analizy imbiru mielonego pozostawmy laboratoriom. Osobiście wybieram świeże kłącze – ma intensywniejszy i przyjemniejszy smak i aromat.

2 Responses to Imbir – poznajmy lepiej tę roślinę.

  1. CT limousine pisze:

    We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
    Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive process and our entire neighborhood will
    probably be thankful to you.

  2. Biobrain pisze:

    Imbir posiada wiele cennych właściwości – poprawia trawienie oraz pracę układu krwionośnego, a ponieważ działa rozgrzewająco, warto go spożywać przy leczeniu przeziębienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.