Placki z dyni bez tłuszczu

Placki z dyni to świetna propozycja na wykorzystanie tego warzywa. Dynię można podawać na wiele sposobów, ale placków nie można ominąć. Nie spotkałam jeszcze osoby, dorosłej czy dziecka, którym nie smakowałaby dynia w tej postaci. To jak, skusicie się?

Placki z dyni przygotowuje się bardzo prosto. A więc do dzieła!

Jakie składniki na placki z dyni?

  • dynia – 1,0 kg
  • mąka pszenna orkiszowa – 260g
  • jajka (rozm.L) – 1 szt.
  • mleko zsiadłe lub kefir (b. gęste) – 200g
  • imbir korzeń – kawałek (dł. ok. 5 cm)
  • sól do smaku

Placki z dyni – przygotowanie

Dynię myjemy, obieramy ze skóry.
Kawałek imbiru obieramy ze skóry, ścieramy na tarce o bardzo małych oczkach, na miazgę.
Jeśli korzystacie z maszynki, zaraz po imbirze zetrzyjcie na tych samych oczkach 4-5 kawałków dyni. Trochę takiej miazgi potrzeba, a i strat imbiru nie będzie.
Resztę dyni ścieramy na grubych oczkach. Mieszamy łyżką w misce z imbirem, tak żeby dokładnie rozprowadzić imbir. Następnie dodajemy jajka i mleko zsiadłe, mieszamy. Mąkę dodajemy na końcu, stopniowo. W zależności od tego jakich składników użyjecie, jaką macie mąkę, jakiej wielkości jajka, jak gęste mleko zsiadłe lub kefir, może być potrzebne trochę więcej lub trochę mniej mąki, niż ilość podana w przepisie. Gotowe ciasto na placki z dyni ma być takiej gęstości, żeby przy nakładaniu łyżką na blachę wyłożoną papierem, trzeba je było rozprowadzić, lekko przyklepać.

Uszykowane ciasto na placki z dyni pieczemy w temp. 180ºC przez 50-55 minut, aż do przyrumienienia.

Z podanej ilości wychodzą dwie blachy placków.

 

Beztłuszczowe placki z dyni

Beztłuszczowe placki z dyni

Jak podawać placki z dyni?

Placki z dyni są tak smaczne, że możecie jeść je same. W celu urozmaicenia warto coś do nich dorzucić. Dobrze komponują się zarówno ze słodkimi dodatkami, jak dżem czy syrop klonowy, jak i podanymi na słono sosami warzywnymi lub warzywno-mięsnymi.

Drobne uwagi

Jeśli pierwszy raz jecie placki z dyni pieczone, a dotychczas zawsze jedliście smażone, możecie uznać, że to nie ten smak, że brakuje tłuszczu. Na upartego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do ciasta sodę i usmażyć, ale po co? Są dwa duże plusy placków pieczonych. Pierwszy to taki, że macie zdrowe jedzenie. Natomiast drugi powód jest czysto ekonomiczny. Oszczędzacie czas, nie musicie stać przy patelni.

Specjalnie nie zmniejszałam ilości składników do jednej blachy. Jeśli zostaną wam placki, kolejnego dnia możecie zjeść je na zimno lub podgrzać w piekarniku.

Przygotowanie placków z dyni można rozłożyć na etapy. W dniu poprzedzającym pieczenie obrać i pokroić dynię na kawałki i przechować ją w lodówce.

Dajcie znać jak wam smakowały placki.
Może macie inne propozycje dodatków niż imbir? Zapraszam do komentowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.