Obiadki dla niemowlaka
Chcesz przygotowywać swojemu maleństwu samodzielnie obiadki. Zastanawiasz się, czy starczy Ci pomysłów i czasu. Nic trudnego, na pewno dasz radę. Postaram się trochę podpowiedzieć w tym temacie.
Z czego przygotowywać obiadki dla niemowlaka
Produkty do przygotowania dania dla niemowlaka muszą być najwyższej jakości. Więcej o tym skąd je pozyskać, jak je przetworzyć pisałam w „Przepisy dla niemowląt. Składniki dań”.
Składniki na obiadek dobieramy według schematu rozszerzania diety. Najpierw będą to proste dania, np. sama marchewka. Później pole do popisu gotujący rodzic będzie miał większe.
Jaka konsystencja obiadków dla niemowlaka
Malec, który dopiero zaczyna przygodę z jedzeniem dostanie danie mocno rozdrobnione. Bardzo pomocnym urządzeniem będzie blender. Na upartego można też przecierać przez sitko. Będzie nas to kosztowało więcej pracy. Proponuję zaopatrzyć się w blender, gdyż przydaje się w kuchni nie tylko dla niemowlaka, ale również do sporządzania wielu zdrowych dań dla całej rodziny.
Około 7 miesiąca życia podajemy maluszkowi obiadki z kawałkami miękkich warzyw, np. marchewką, ziemniakiem. Możecie wyjąć np. zupy kilka warzyw i rozgnieść je widelcem a resztę dania rozdrobnić blenderem.
Jak gotować obiadki dla niemowlaka
Najlepszy jest oczywiście obiadek przygotowany na świeżo. Nic jednak złego się nie dzieje jeśli od razu ugotujecie obiad na dwa dni, oszczędzacie surowce (czasem ciężko rozdrobnić niewielką ilość i trzeba przygotowywać trochę więcej) i czas.
Składnik do obiadu jakim jest kasza możecie przygotowywać wcześniej i wykorzystywać do różnych dań.
Gdy gotujecie obiad z surowcem, którego nie macie w domu aż tak często jak potrzebujecie, np. z dynią, pozostałą część warzywa możecie pokroić, zagotować i zamrozić w małych porcjach.
Jakie obiadki dla niemowlaka. Propozycje
Konkretnych przepisów Wam niestety nie podam, zawsze gotowałam na oko. Samo warzywne danie gotuje się najłatwiej. Warzywa, które wymagają dłuższego czasu gotowania wrzucacie na wrzącą wodę jako pierwsze i po kilku minutach dorzucacie kolejne.
Obiadki mięsne przygotowujemy w ten sposób, że niemowlakowi gotujemy mięso oddzielnie, wyjmujemy je z wywaru i łączymy z częścią warzywną. Wywaru mięsnego nie podajemy maluszkowi, gdyż białka w nim pozostałe po ugotowaniu mięsa mają silne właściwości alergizujące. Rosołki gotujemy dopiero starszemu dziecku.
Często jednodaniowe dania, konsystencji gęstej zupy, podawałam mojemu dziecku w połączeniu z kaszą. Była to m.in. kasza gryczana niepalona. Nam dorosłym taka zupa by nie smakowała, przyzwyczajeni jesteśmy do innych form spożywania wspomnianej kaszy, co nie przeszkadza, żeby maluch tak jadł, jeśli taką formę posiłku tylko akceptuje i jest przy tym danie wartościowe odżywczo.
Podam kilka propozycji dań, warto kombinować i wprowadzać wszystkie dostępne produkty dla Waszego maluszka, żeby miał różnorodność.
Obiadki dla niemowlaka. Dania warzywne
Składniki dań warzywnych:
- Marchew, dynia
- Marchew, dynia, ziemniak
- Marchew, dynia, ziemniak, fasolka szparagowa
- Marchew, ziemniak, soczewica czerwona, por
- Ziemniak, buraczek czerwony, marchew, pietruszka, por
Do wspomnianych warzyw, gdy już będą odpowiednio rozdrobnione i podstudzone dodajemy odrobinę masła (82% tłuszczu) lub oleju z pierwszego tłoczenia, np. rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek.
Obiadki dla niemowlaka. Dania warzywno – zbożowe
Do mieszanki warzyw dodajemy jakąś kaszkę lub kaszę, wybór mamy ogromy: kaszka kukurydziana, kasza jaglana, gryczana niepalona, jęczmienna, orkiszowa.
Pokrojone, gotujące się warzywa zasypujemy kaszką, całość gotujemy jeszcze tyle czasu ile wymaga gotowanie kaszki.
Kolejny sposób na ugotowanie dania warzywno – zbożowego, to połączenie ugotowanych warzyw z przygotowaną wcześniej kaszą.
Z dodatkiem tłuszczu postępujemy jak wyżej.
Obiadki dla niemowlaka. Dania warzywno – mięsne
Gotujemy kawałek chudego mięsa, wyjmujemy z wywaru, łączymy z ugotowanymi warzywami i z wywarem z warzyw, miksujemy.
Gdy dziecko może jeść już zupy na wywarach, to do przygotowania rosołu oprócz samego mięsa dobra jest również kostka z mięsem. Zabrzmi to makabrycznie, ale m.in. kawałkiem kostki na wywar jest np. łapka królika. Nieekologiczne mięso zdecydowanie odradzam, nawet jeżeli miałaby to być pierś z kurczaka czy z indyka. Chude mięso ale cóż z tego, gdy gratis dostajemy hormony wzrostu i antybiotyki.
Do wspomnianego wyżej wywaru, w trakcie jego gotowania, dorzucamy warzywa.
Żeby zupa była treściwsza gotujemy ją z ziemniakami, z kaszą lub podajemy z makaronem.
Zupami, które często lubią dzieci są zupy o smaku kwaśnym, jak żurek, ogórkowa, pomidorowa. Do zupy ogórkowej koniecznie obieramy ogórka kiszonego ze skóry.
Pomidory często mogą uczulać. W przypadku moich dzieci myślałabym, że dostają uczulenia po zjedzeniu pomidora, gdybym nie miała możliwości podania im również pomidora niepryskanego.
Moje dziecko długi czas lubiło posiłki o konsystencji gęstej zupy. Krótko przed pierwszym rokiem zaczęło spożywać również obiady w formie drugiego dania.
Obiadki dla niemowlaka. Drugie danie
Propozycje:
- Ziemniaki, marchewka drobno starta, kawałeczki gotowanego mięsa
- Pasta: ziemniaki + żółtko jaja + odrobina masła, buraczki
- Kasza z warzywami z dodatkiem oleju
- Kasza z warzywami z dodatkiem oleju, kawałeczki gotowanego mięsa
- Ziemniaki, pulpet, gotowany brokuł.
Obiadki dla niemowlaka. Dania z żółtkiem
Dodatek żółtka pasuje do wielu zup krem, np. do zupy z dynią, zupy z soczewicą. Świetnie komponuje się z żurkiem.
Oddzielone z ugotowanego na twardo jajka żółtko dodajemy do podstudzonej zupy, tak aby niepotrzebnie nie traktować żółtka zbyt wysoką temperaturą i nie tracić nic z jego wartości.
Czasem moje dziecko buntowało się na inny smak zupy spowodowany dodatkiem żółtka. Żeby ten cenny składnik diety jakoś przemycić wymyślałam różne dziwne kombinacje. Stąd np. propozycja podania ziemniaków z żółtkiem.
Dajcie znać jakie dania lubi Wasza pociecha. Na pewno nie wykorzystałam wszystkich pomysłów i chętnie się o nich dowiem. Życzę dobrego apetytu na zdrowe posiłki dla Waszych maluszków. Kasia.
Dodaj komentarz