Inhalacja – prosty sposób pomocny przy przeziębieniu dziecka

Gdy dziecko jest zaziębione i chcę postawić je na nogi wykorzystuję naturalne metody radzenia sobie z tym stanem. Jednym z nich jest inhalacja, która jest niezmiernie pomocna przy katarze, zatkanym nosie i kaszlu.

Czym jest inhalacja

Inhalacja, jeden ze sposobów medycyny naturalnej, to tania i skuteczna metoda. Polega na wdychaniu rozpylonego środka leczniczego.

Inhalacja – jak ją wykonać?

Inhalację dziecku można przeprowadzić stawiając garnek z parującym naparem lub z parującą wodą i z wkropionym do niej olejkiem eterycznym obok łóżka, w którym maluch śpi lub poprzez bezpośrednie wdychanie, gdy dziecko pochyla się nad garnkiem. Przy obu sposobach jesteśmy cały czas przy dziecku i pilnujemy, żeby się nie oparzyło.

Inhalacją jest też wdychanie związków lotnych uwolnionych z drobno pokrojonej cebuli. W tym przypadku dzieci niekoniecznie są chętne do korzystania z właściwości bakteriobójczych fitoncydów zawartych we wspomnianym warzywie. W związku z ich oporem tą metodę serwujemy pociechom gdy śpią, albo podczas towarzyszenia przy pracach kuchennych. Można jeszcze zrobić zawody, kto da radę najlepiej, najdłużej wąchać pokrojoną cebulę.

Czym inhalować

Czym można inhalować dziecko? Ja do ukończenia przez dziecko dwóch lat stosuję olejek anyżkowy, zioła sypane takie jak koszyczek rumianku, kwiat lawendy, owoc anyżu.
Oczywiście można do inhalacji użyć tylko soli (zwykła kamienna albo lecznicza) lub sody.
Powrócę jeszcze do ziół i do olejków eterycznych. Ich wybór dla starszego dziecka jest już większy. Może to być np. olejek tymiankowy lub eukaliptusowy.

Inhalacja olejkami przy użyciu inhalatora

Jak najbardziej można użyć naturalnych olejków eterycznych do inhalacji inhalatorem. Do naczynka inhalatora wlewam fiolkę (5ml) 0,9% NaCl zakupionej w aptece. Dodaję 1-2 krople wybranego olejku eterycznego. Inhalację przeprowadzam bez nakładania maski na buzię, odrobinę oddalam, jeśli dziecko chce, jeśli go olejek „nie gryzie” samo przybliża się do maski.

Jak dużo olejku wkropić do garnka z wodą?

Jeśli dziecko inhalowane jest bezpośrednio, tzn. nachyla się nad garnkiem z wodą, daję 3 krople. Jeśli stawiam garnek z wodą w pokoju, w którym dziecko przebywa, wtedy dużo więcej, tj. 15 kropli.

Czy można łączyć różne olejki?

Można. Chętnie łączę olejek anyżkowy z olejkiem tymiankowym.

Czy inhalacja jest skuteczna?

Jest, pod warunkiem, że to nie jedyny z naturalnych sposobów, który ma pomóc.

Uwagi do tematu inhalacja

Jak zawsze przypominam – te sposoby pomagają moim dzieciom. Twoje dziecko może akurat być uczulone na któreś zioło, czy na któryś z naturalnych olejków eterycznych.

Czy stosujecie też inhalację u swoich dzieci z użyciem naturalnych dodatków? Co dajecie do inhalacji?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.