Właściwości prozdrowotne cynamonu

Cynamon, jedna z najstarszych przypraw korzennych, kryje w sobie związki działające prozdrowotnie. Dzięki temu możemy mieć jednocześnie danie lub napój o ciekawym aromacie oraz wsparcie organizmu w wielu płaszczyznach.

Obecnie dużo uwagi jest poświęcanych kurkumie oraz imbirowi. Jak najbardziej warto się nimi zainteresować. Nie ograniczajmy się jednak tylko do jednej przyprawy. Różnorodność jest wskazana i korzystna. Pamiętajmy też o popularnym u nas już od dawna cynamonie. Dlaczego warto po niego sięgnąć? Na początek przyjrzyjmy się bliżej jego wielostronnemu działaniu dla zdrowia.

Właściwości prozdrowotne cynamonu

Cynamon

Cynamon właściwości. Działanie na układ pokarmowy

Cynamon jest pomocny przy dolegliwościach trawiennych, wzdęciach, biegunkach, zgadze, wrzodach, skurczach żołądka. Jest dobrą przyprawą dla niejadków, gdyż wykazuje działanie pobudzające apetyt. Jednocześnie mogą spokojnie sięgnąć po niego osoby odchudzające się, ponieważ oczyszcza organizm, przyspiesza przemianę materii oraz poprawia trawienie.

Cynamon właściwości. Działanie przeciwzapalne

Dobrze sięgnąć po cynamon podczas przeziębień czy grypy. Oczywiście nie czekajmy ze spożyciem cynamonu aż się jakieś zaziębienie przyplącze, warto włączyć go profilaktycznie do diety już dziś.
Działanie przeciwzapalne cynamonu odczujemy spożywając go w większej ilości np. przygotowując papkę z miodem w proporcji 1/2-1 łyżeczki cynamonu cejlońskiego + 1 łyżeczka miodu. Taką miksturę zażywamy 3x dziennie.

Cynamon właściwości.Działanie przeciwpasożytnicze

Cynamon sprawdza się w zwalczaniu pasożytów skóry takich jak wszy, świerzb oraz w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.

Cynamon właściwości. Działanie hipoglikemizujące

Związki biologicznie czynne obecne w ekstrakcie z kory cynamonu regulują poziom glukozy i lipidów we krwi, spowalniają wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim oraz zwiększają wrażliwość na insulinę. U osób cierpiących na cukrzycę typu II cynamon zmniejsza ryzyko powikłań towarzyszących tej chorobie.

Cynamon właściwości. Działanie bakterio- i grzybobójcze

Olejek cynamonowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Działa m.in. na takie trudne do „wybicia” bakterie jak Streptococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli oraz drożdże Candida albicans.
Z uwagi na powyższe właściwości zasadne jest stosowanie cynamonu w zapobieganiu zatruciom pokarmowym. Dlatego też m.in. cynamon jest dodawany do potraw w krajach tropikalnych.

Cynamon właściwości. Działanie na płytki krwi

Jeden z biologicznie aktywnych związków cynamonu – aldehyd cynamonowy pomaga zapobiegać agregacji płytek krwi u osób z tą nieprawidłowością.

Cynamon właściwości. Działanie przeciwnowotworowe

Przeciwnowotworowe właściwości cynamonu oraz jego ekstraktów wykazano względem komórek raka szyjki macicy, jelita grubego, jajnika, piersi, płuca oraz w przypadku czerniaka i białaczek.

Cynamon właściwości. Działanie na układ sercowo – naczyniowy

Cynamon obniża ciśnienie krwi, normalizuje poziom glukozy oraz poziom cholesterolu.

Cynamon właściwości. Działanie przeciwreumatyczne

Jednym ze składników mieszanek przeciwreumatycznych jest właśnie cynamon.

Cynamon w prewencji choroby Alzheimera

Ekstrakt cynamonowy może okazać się być przydatnym w leczeniu choroby Alzheimera.

Cynamon źródłem antyoksydantów

Obecne w cynamonie związki fenolowe oraz aldehyd cynamonowy wykazują zdolność usuwania wolnych rodników. Ma to korzystne znaczenie dla naszego zdrowia i urody.

Warto stosować na co dzień cynamon w ilościach przyprawowych. Pomysłów na jego włączenie do diety jest dużo: do płatków śniadaniowych, kasz na słodko, domowej czekolady, ciastek, pieczonych jabłek, jako dodatek do kakao, mleka z kurkumą, grzanego wina czy piwa, jako składnik mieszanek przyprawowych do dań warzywnych i mięsnych.
Szczególnie teraz w naszym klimacie ta rozgrzewająca przyprawa przyda się na naszym stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.