Aromaterapia. Cz.II. Kąpiel aromaterapeutyczna.

Kąpiel aromaterapeutyczna jest super pomysłem na wieczór. Rozgrzeje ciało w przypadku zmarznięcia czy przeziębienia, a także  zapewni odprężenie po ciężkim dniu.


Czym jest kąpiel aromaterapeutyczna?

Kąpiel aromaterapeutyczna to zanurzenie ciała w wodzie z dodatkiem naturalnych roślinnych olejków eterycznych. Możemy z niej skorzystać w celu zrelaksowania się bądź leczniczo.

Jak przygotować kąpiel aromaterapeutyczną?

Kąpiel leczniczą przygotowujemy dodając 5-15 kropli olejku lub mieszaniny olejków na wannę z wodą o temperaturze 40-45oC (woda ma być ciepła, nie gorąca). Spędzamy w pachnącej kąpieli 15-30 minut. Gdy woda w tak długim czasie ostygnie, dolewamy gorącej. Dla wzmocnienia efektu działania olejków możemy zapalić przy wannie kadzidełka lub świece zapachowe. Muszą być koniecznie naturalne. Jeśli takich nie posiadamy, lepiej zrezygnować i zamiast nich ustawić np. garnek z gorącą wodą, do którego dajemy 10 kropli olejku. Te dodatkowe zabiegi są po to, by osiągnąć w pomieszczeniu maksymalnie duże stężenie olejku.

Po kąpieli skóry nie spłukujemy, tylko delikatnie wycieramy i dodatkowo wcieramy w ciało olejek (przygotowany tak jak olejek do masażu: 5 – 15 kropli olejku eterycznego na 25ml naturalnego oleju roślinnego; Aromaterapia cz.I).

Do kąpieli aromaterapeutycznej nie dodajemy środków myjących czy pieniących, dlatego wcześniej bierzemy prysznic lub zwykłą kąpiel. Dlaczego nie możemy mieszać np. płynu do kąpieli z olejkiem eterycznym? Silny zapach kosmetyku osłabiłby działanie olejku, zakłócił jego rozprzestrzenianie się, natomiast piana „zabrałaby” większą jego część.

Wersja skrócona kąpieli aromaterapeutycznej to kąpiel tylko rąk i nóg. Przez te części ciała olejek wchłania się bardzo dobrze. Często też samą kąpiel nóg wykonuje się w przypadku uczucia ich ciężkości, drętwienia, otarć czy grzybicy stóp. Kąpiel częściową robimy np. w misce do której wlewamy wodę i dodajemy odpowiednio mniej olejku – 3-5 kropel.

Co daje nam kąpiel aromaterapeutyczna?

Od tego jaki ma być cel naszej kąpieli zależy wybór olejku eterycznego. Olejki o działaniu drażniącym skórę powodują pobudzenie krążenia i przyjemnie rozgrzewają. Zalecane są w przypadku przeziębienia, reumatyzmu. Przykładowo są to olejki eukaliptusowy, miętowy, tatarakowy.

Dla osób z obniżoną odpornością organizmu zasadne jest użycie olejku pobudzającego, np. cytrynowego. Taki olejek jest również dobry, gdy dotyczy nas osłabienie fizyczne bądź osłabienie po chorobie, ospałość.

Kąpiel z olejkiem odprężającym, np. szałwiowym, pomarańczowym, będzie pomocna po stresującym dniu, zmęczeniu umysłowym lub fizycznym.

W przypadku nerwowości, depresji można sięgnąć po olejek z melisy lub z lawendy.

Do kąpieli aromatyzujących i odświeżających ciało świetny jest olejek goździkowy, cytrynowy, pomarańczowy.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego złagodzi dodatek do kąpieli olejku z pelargonii.

Kąpiele aromaterapeutyczne stosujemy również w przypadku niektórych chorób skórnych, np. trądziku, łuszczycy, liszaja, grzybicy.

Przeciwtrądzikowo zadziała olejek herbaciany, tymiankowy, szałwiowy, cynamonowy, jałowcowy, lawendowy lub geranium.

Jak często mogę robić kąpiel aromaterapeutyczną?

Ilość kąpieli aromaterapeutycznych zależy od naszych upodobań i potrzeb, może być ich nawet kilka tygodniowo.

One Response to Aromaterapia. Cz.II. Kąpiel aromaterapeutyczna.

  1. Al Lamb Dallas Honda The Best Powerhouse Motorcycle Dealer Dallas pisze:

    Hello! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds
    me of my old room mate! He always kept chatting about this.
    I will forward this article to him. Fairly certain he
    will have a good read. Many thanks for sharing!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.