Wiosenne rośliny – bogactwo mikroelementów

Cenne rośliny już wczesną wiosną ! Tak, to możliwe. Wiosną jako jedne z pierwszych zielenieją trawy. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć, a wśród nich znajdziemy dla siebie wiosenne rośliny bogate w  naturalne witaminy i składniki mineralne. Takimi cennymi surowcami zielarskimi, pozyskiwanymi ze środowiska naturalnego, są liście mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej oraz krwawnika pospolitego. W bardzo łatwy sposób możemy wprowadzić je do naszej diety.

Jakie wiosenne rośliny możemy wykorzystać do surówki?

Mniszek lekarski charakteryzuje się ogromną wartością odżywczą. Świeże liście zawierają dużo witaminy C i B oraz potas, magnez, krzem. Obfitują również we flawonoidy, fenolokwasy oraz karotenoidy.

Wiosenne rośliny - mniszek lekarski
Liście mniszka lekarskiego posiadają silne właściwości moczopędne. Wykorzystując je w tym celu nie zubożamy organizmu w potas dzięki dużej jego zawartości w roślinie. Wiosną w liściach mniszka lekarskiego odnajdziemy mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia. Istotne znaczenie ma również dobroczynnie działanie na pęcherzyk żółciowy polegające na zapobieganiu tworzenia się kamieni żółciowych, a nawet na rozpuszczaniu już istniejących.

Liść pokrzywy zwyczajnej zawiera barwniki roślinne, takie jak chlorofil, ksantofil, β-karoten. Jest bogaty w witaminę K i witaminy z grupy B oraz szereg składników mineralnych (wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, jod, siarkę, krzem, sód). Zawiera również flawonoidy, karotenoidy, garbniki, aminy oraz kwasy organiczne.
Przy tak bogatym składzie słusznie możemy spodziewać się szeregu oddziaływań prozdrowotnych. Pokrzywa wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny dzięki dużej zawartości witaminy K oraz flawonoidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwbiegunkowe. Oczyszcza krew – działa łagodnie moczopędnie. Ma zastosowanie przy dolegliwościach reumatycznych, obniża poziom cukru we krwi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Ziele krwawnika wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Polecanie jest również w przypadku chorób żołądka i przewodu pokarmowego. Pozytywne działanie ziela krwawnika wynika z zawartości w nim soli mineralnych, w tym dużej ilości magnezu, flawonoidów oraz substancji gorzkich.

Jak przygotować surówkę?

W celu przygotowania surówki z wyżej wymienionych surowców zbieramy liście młodych roślin, gdyż takie zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Wystarczy zebrać w sumie, dla jednej dorosłej osoby, garść mniszka, pokrzywy i krwawnika. Umyte surowce drobno siekamy. Pokrzywę można wcześniej sparzyć. Tak przygotowane rośliny możemy również dodać do innej surówki, twarogu, na kanapkę. Świetnie komponuje się z nimi nać czosnku.
Gdy nie dysponujemy wszystkimi wymienionymi roślinami możemy skorzystać z ich dobrodziejstw z osobna. Liście mniszka, jako zioło oczyszczające, warto dodawać do wiosennych surówek.
Dobrym pomysłem na wykorzystanie liści pokrzywy jest zupa z nich przyrządzona. W okresie, gdy będzie brakować już młodych pokrzyw, które wykorzystujemy w całości, z większych roślin zbieramy cztery górne listki.

Po okresie zimowym, ubogim w świeże zielone warzywa, warto już wczesną wiosną wzbogacić swoją dietę we wspomniane wiosenne rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.