Dynia właściwości. Cenny miąższ dyni.

Dynia właściwości

Dynia właściwości. Co takiego zawiera dynia, a konkretnie jej miąższ. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje. Gdzie poza kuchnią można jeszcze wykorzystać miąższ dyni. Zapraszam do zapoznania się z tematem dynia właściwości miąższu aby móc przekonać się o jego dużej wartości.

Dynia właściwości – wartość odżywcza

Surowcem pozyskiwanym z dyni do bezpośredniego spożycia bądź do dalszego przerobu jest miąższ dyni oraz pestki dyni. Wartość odżywcza zarówno miąższu jaki i pestek dyni jest wysoka. Przyjrzyjmy się dokładniej bogatemu składowi miąższu dyni.

Wartość odżywcza miąższu dyni

Zawartość  związków biologicznie aktywnych miąższu dyni jest mocno zróżnicowana i zależy od gatunku, od odmiany oraz warunków klimatycznych i glebowych uprawy.
Miąższ stanowi 73 – 79,6% świeżej masy owoców dyni. Bogaty jest w karotenoidy, będące prowitaminą A. Im bardziej pomarańczowy miąższ, tym większa zawartość karotenoidów wśród których znajdziemy ß-karoten, α-karoten oraz luteinę. Już dla samych karotenoidów warto wykorzystywać miąższ dyni. A to jeszcze nie wszystko. Ponadto zawiera witaminy B1, B2, B6, C, E, K, PP, ryboflawinę oraz niacynę. Składniki mineralne jakie pozyskamy z miąższu to potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo i selen.
Miąższ dyni zawiera ponadto pektyny oraz kwasy organiczne. Występują w nim również w małej ilości składniki podstawowe jak węglowodany, białka, tłuszcze.

Dynia właściwości prozdrowotne

Dynia wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, dlatego warto spożywać pestki oraz olej z pestek dyni przez cały rok a miąższ oczywiście w sezonie oraz w miarę możliwości i dostępności korzystać również z miąższu dyń przechowalniczych.

Miąższ dyni

Miąższ dyni

Dynia właściwości prozdrowotne miąższu

Miąższ oraz świeżo wyciśnięty z niego sok wykazują działanie odtruwające, regulujące przemianę materii, moczopędne, łagodzące i regenerujące na przewód pokarmowy oraz wątrobę. Dobrze jest spożywać dynię przy bezsenności, niewydolności nerek, w zapobieganiu chorobom układu krążenia, chorobom nowotworowym, cukrzycy.

Dynie wzmacniają także system immunologiczny. Teraz jesienią i w okresie zimowym dobrze jest wesprzeć swój organizm dietą z udziałem tego warzywa.

Surowa lub gotowana dynia stosowana jest w kuracjach odchudzających, gdyż zapobiega bądź likwiduje zaparcia. Co ciekawe, jest również podawana przy biegunkach, dzięki temu, że zasysa toksyny z jelit.

Wykorzystanie dyni

Dynia wykazuje szereg właściwości leczniczych, dietetycznych a także kosmetycznych.

Dynia w lecznictwie

Jakie posiada dynia właściwości prozdrowotne wspominałam powyżej. Wiele osób cierpiących na różne dolegliwości może wspomóc swój organizm spożywając to warzywo.

Dynia w dietetyce

Większość osób kojarzy od razu dynię z daniem dla niemowląt. I słusznie. Dzięki temu, że dynia jest bogata odżywczo oraz wykazuje małą zdolność wiązania azotanów z gleby, jest nawet lepszym niż marchew składnikiem posiłków dla najmłodszych.

Dynia to również świetny składnik diet odchudzających. Jest lekkostrawna oraz niskokaloryczna (ok. 30 kcal/100g).

Dynia jest idealna dla każdego. Rekonwalescentom podaje się posiłki z dynią, gdyż pomaga odzyskać siły. Ciężarnym jako środek przeciwwymiotny.

Dynia w kosmetyce

Dynia bogata w witaminy, minerały, przeciwutleniacze jest świetnym składnikiem maseczek na twarz, na włosy, balsamów do ust, toniku do twarzy, peelingu do twarzy i peelingu do ciała.

Dynia w kuchni

Najczęściej w kuchni wykorzystywany jest miąższ dyni oraz pestki dyni. Jadalne są również kwiaty oraz liście.

Miąższ dyni przyrządza się na wiele sposobów, można podać go na słodko jak również na słono. Soki, musy, placki, kluski, zapiekanki, spaghetti, ciasta – możliwości podania dyni jest ogrom.

Dynia właściwości – ciekawostka

Dynia Ambar, bardzo wartościowa odmiana dyni olbrzymiej, dzięki grubej skórce oraz braku pustych przestrzeni, przechowywana do końca marca nie traci nic z zawartości witaminy C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.