Czosnek – jaka dawka czosnku i jak go spożywać?
Czosnek wykazuje szerokie zastosowanie lecznicze. Jednak jego nadmiar nie wyjdzie nam na zdrowie. Warto wiedzieć jaka dawka czosnku jest właściwa i jak go spożywać, aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości.
Jaka jest bezpieczna dawka czosnku?
Zalecana dawka czosnku wynosi 4-5 g dziennie. W przeliczeniu profilaktycznie wystarczą 1-3 ząbki dziennie, w razie choroby 2-4 ząbki nawet kilka razy dziennie (3-4x). Należy pamiętać, iż indywidualne zapotrzebowanie organizmu człowieka na czosnek może być różne.
W jakiej postaci spożywać czosnek?
Najlepszy jest czosnek surowy, przeciśnięty ewentualnie drobno pokrojony. Zgniecenie czosnku powoduje uwolnienie enzymu allinazy i przejście nieaktywnej alliiny w allicynę. Idealnie jest pozostawić zgnieciony czosnek na 10 – 15 min, żeby zapewnić odpowiedni czas działania allinazy na alliinę.
Często w kuchni potrzebujemy poddać czosnek obróbce termicznej. Jeśli będzie to czas dłuższy niż 6 minut czosnek straci swoje działanie bakteriobójcze, ale będzie nadal aktywny przeciwgrzybiczo.
Pomysły na wzbogacenie diety w czosnek.
Czosnek należy do przypraw warzywnych.
W najlepszej dla zdrowia, świeżej postaci, możemy:
• dodać go zmiażdżonego do kanapki, surówki, twarogu.
• sporządzić sos czosnkowy.
Sos czosnkowy. Przepis.
1 szklanka jogurtu naturalnego
1 łyżka ketchupu
1 łyżeczka musztardy
4 ząbki zmiażdżonego czosnku
sól, pieprz, przyprawy ziołowe (opcjonalnie) np. bazylia
Całość wymieszać. Pozostawić przed podaniem na 10 – 15 min.
Czosnek świetnie komponuje się z pieczonym mięsem, dodaje wyraźniejszego smaku zupom, potrawom warzywnym, daniom z makaronem.
Czosnek w trakcie choroby.
W postaci świeżej, zgodnie z serwisem rozanski, możemy spożyć leczniczo 2-4 ząbki czosnku 3-4 razy dziennie.
W razie przeziębienia, grypy, chorób krążenia czy problemów ze skórą pomocny będzie dla naszego organizmu jeden z podanych niżej środków.
Nalewka czosnkowa
Pół szklanki przeciśniętych ząbków czosnku zalać 400 ml wódki.
Macerować 14 dni; przefiltrować.
Dawkowanie: 3-4 razy dziennie po 1 łyżce w 200 ml gorącego mleka z miodem.
Dzieciom podawać 1-2 łyżeczki nalewki (rozanski).
Miód z nalewką
Wymieszać 100 ml miodu ze 100 ml nalewki. Zażywać 3-4 razy dziennie po 1 łyżce. Dzieciom podawać w gorącym mleku 2 łyżeczki tego środka (http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm).
Syrop czosnkowo – miodowo – cytrynowy
Przepis na syrop podaję tutaj we wpisie skuteczny-syrop-na-przeziebienie
Mleko z czosnkiem, miodem i masłem
Do szklanki bardzo ciepłego mleka dodać 2-4 zmiażdżone ząbki czosnku, łyżkę miodu oraz łyżkę masła. Wypić przed snem.
Napar mleczny
4 ząbki czosnku zmiażdżyć zalać gorącym mlekiem (200ml); odstawić pod przykryciem na 10 minut; po tym czasie dodać miód; stosować 3-4 razy dziennie; dzieciom dawek nie zmniejszać, chyba że są małe (rozanski).
Nalewkę czosnkową możemy również wykorzystać zewnętrznie w przypadku zmian skórnych, które należy przemywać kilka razy dziennie. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu trzeba dodatkowo zażywać czosnek doustnie (rozanski).
Na dolegliwości skórne (krosty, brodawki, nagniotki, odciski) również świetnie działa świeżo zmiażdżony czosnek. Na kompres z czosnku przykładamy gazę, następnie przylepiamy plaster. Skórę wokół likwidowanej np. krosty dobrze jest posmarować tłustym kremem, aby zdrowa skóra nie miała kontaktu z czosnkiem. Taki opatrunek robimy na około 1 godzinę i w miarę potrzeby powtarzamy. W zależności od wielkości problemu i od naszej determinacji w przykładaniu czosnku, zmiany skórnej możemy pozbyć się niekiedy już po 1 dobie.
Przeciwgrzybiczo ząbek czosnku zadziała w przypadku problemów ginekologicznych. Trzeba zrobić „tampon”: czosnek owinąć gazą, zaaplikować na noc. Powtarzać w razie potrzeby przez kilka kolejnych dni.
Na pasożyty zadziała czosnek macerowany. Zalać zmiażdżone 3-4 ząbki czosnku wodą lub mlekiem. Pozostawić na całą noc. Rano wypić „miksturę”.
Podane wyżej przepisy nie są receptą. Pochodzą z wiarygodnych źródeł, jednak Twój organizm może inaczej na nie zareagować niż tysiąca innych osób. Stosujesz je na własną odpowiedzialność. Przed zastosowaniem, jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Dodaj komentarz