Aromaterapia. Cz. I. Czym jest aromaterapia i jak ją stosować.
Aromaterapia. Potrzebujesz pozbyć się bólu głowy czy szukasz sposobu na wspomożenie koncentracji – ustaw kominek aromaterapeutyczny. Masz ochotę na wieczorny relaks w domu – zażyj pachnącej kąpieli. Opuchnięta noga? Pomoże okład z olejkami eterycznymi.
Aromaterapia działa wielokierunkowo. Możesz z niej skorzystać na kilka różnych sposobów w zależności od Twoich upodobań i potrzeb.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia – przyjemny i pachnący sposób na usuwanie wielu dolegliwości. Metoda prosta i skuteczna. Olejki eteryczne są przez nas wdychane bądź wchłaniane przez skórę. W aromaterapii korzystamy z naturalnych roślinnych olejków.
Co ciekawe roślina wytwarza olejki eteryczne w konkretnym celu. Jest to jej broń przed szkodnikami i sposób na przyciągnięcie pożytecznych owadów.
My też możemy w podobny sposób skorzystać z cudownych olejków. Przegonić niechcianego szkodnika jakim jest np. ból, a przyciągnąć to co fajne – odprężenie.
Aromaterapia – jak ją stosować?
Sposobów stosowania aromaterapii jest kilka. Są to masaż aromaterapeutyczny, kąpiele, kompresy, inhalacje.
Masaż aromaterapeutyczny.
Masaż aromaterapeutyczny ma działanie relaksujące, przynosi ulgę dla obolałych i napiętych mięśni, pobudza krążenie krwi oraz poprawia samopoczucie. Do jego wykonania stosuje się olejek lub mieszaninę olejków, które trzeba rozpuścić w oleju roślinnym. Do wyboru mamy np. olej migdałowy, kokosowy, winogronowy, lniany lub popularny olej jadalny.
Na jeden masaż potrzebujemy 2-3 kropli wybranej mieszaniny olejków rozpuszczonych w 1 łyżce stołowej oleju roślinnego. Możemy przygotować większą ilość olejku do masażu. Na 25ml naturalnego oleju roślinnego (objętość około kieliszka) dajemy 5 – 15 kropli olejku eterycznego. Przechowujemy go w butelce z ciemnego szkła w chłodnym i ciemnym miejscu np. w szafce, w spiżarce.
Wcieranie miejscowe olejku.
Olejek do masażu wcieramy w zmienione chorobowo miejsce. Można też taki olejek stosować miejscowo do pędzlowania błony śluzowej gardła.
Kąpiel aromaterapeutyczna.
Kąpiele z olejkami eterycznymi są prostym i wygodnym sposobem stosowania aromaterapii. Działają relaksacyjnie, łagodzą bóle mięśni, są pomocne przy bezsenności oraz chorobach krążenia.
Do wanny z wodą dodajemy wybrany olejek eteryczny lub mieszaninę olejków i zażywamy kąpieli przez 15-30 min.
Kompres aromaterapeutyczny.
Kompres robimy z ręcznika, który nasączamy wodą z olejkiem – 5-10 kropli olejku rozprowadzamy w połowie szklanki wody. W zależności od schorzenia kompres będzie zimny lub ciepły.
Kompres zimny stosujemy gdy boli nas głowa lub na siniaki. Kompres ciepły przykładamy do chorego miejsca w przypadku artretyzmu, bólu mięśni, nerwobólu lub bólu menstruacyjnego.
Zaczynamy od kompresu ciepłego a kończymy na zimnym, gdy leczymy uraz stawu, stłuczenie, likwidujemy opuchliznę czy dokuczają nam skurcze.
Aromaterapia w powietrzu.
Do tej formy aromaterapii świetnie nadaje się kominek aromaterapeutyczny. Zwróćcie uwagę, aby misa kominka była otwarta, łatwa do umycia. Do misy wlewamy gorącą wodę i w zależności od wielkości pomieszczenia wkrapiamy 5-15 kropli olejku. Tą formę aromaterapii warto zastosować nie tylko leczniczo, ale również w celu wspomożenia koncentracji w trakcie nauki czy pracy.
W zimowy wieczór bądź w pochmurny dzień od razu po zapaleniu świecy w kominku uzyskujemy miłą atmosferę w pomieszczeniu w którym przebywamy.
Jeśli nie posiadacie jeszcze kominka a teraz w okresie grzewczym macie na kaloryferze zawieszone naczynko z wodą, możecie do niego wkropić olejek.
Aromaterapia w powietrzu to także inhalacja parowa. Świetnie sprawdza się przy infekcji dróg oddechowych, przy leczeniu trądziku. Do naczynia z gorącą wodą dodajemy 5-10 kropli olejku, nachylamy się nad parą, najlepiej pod namiotem z ręcznika. Wdychamy parę przez 10-15 minut 1-2x dziennie.
Mniej efektywnie działającą, ale też inhalację przeprowadzimy wdychając olejek naniesiony na chusteczkę.
Formą aromaterapii w powietrzu są też kadzidełka bambusowe oraz pot-pourri – mieszanka suszonych owoców, kwiatów i ziół nasączona olejkami eterycznymi.
Jakie wybrać olejki do aromaterapii?
Przy wyborze olejku należy zwrócić uwagę na jego jakość. Potrzebujemy do aromaterapii koniecznie olejku naturalnego.
Istotne jest, czy producent daje gwarancję zgodności z normami Farmakopei Polskiej (F.P.), Brytyjskiej (B.P.) lub Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO).
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do stosowania aromaterapii. W okresie wiosennym zaproponuję w tym temacie wspólne sporządzenie tradycyjnego pot-pourri.
Jeśli macie swoje ulubione olejki bądź ich kompozycje lub doświadczenia ze stosowaniem olejków dla zdrowia zapraszam do podzielenia się nimi.
Miłego dnia i pachnącego wieczoru Wam życzę.
No proszę. Autor plus 5.
Dziękuję
Zapraszam do lektury pozostałych wpisów
Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours
lol
I don’t know. I have to ask my husband.
This excellent website truly has all of the information and facts I needed concerning this subject
and didn’t know who to ask.
Świetny post!