Domowy sposób na mrówki

mrówki, zwalczanie

Pojawiły Ci się mrówki w domu? Chcesz je szybko i skutecznie zlikwidować. Sięgnij po prosty domowy sposób na mrówki, dzięki któremu w mig pozbędziesz się nieproszonych lokatorów.

Domowy sposób na mrówki – potrzebne składniki

 • żółtko jajka
 • boraks  (1-2g)

Gdzie zakupić boraks do „domowy sposób na mrówki”

Najpierw kilka słów o borasie. Boraks to dokładnie czteroboran sodu dziesięciowodny. Nazwa może nie brzmi zbyt przyjemnie, ale jest to bezpieczny środek dla nas i dla otaczającego nas środowiska. Niektórzy używają boraksu w celu samodzielnego sporządzenia domowych środków czyszczących, inni w celach zdrowotnych. Naszym mrówkom na zdrowie to nie wyjdzie, ale nie ma wyjścia. Delikatnie mówiąc – pozbędziemy się ich.

To gdzie kupić ten boraks? Najszybciej i najtaniej zakupicie go w aptece. Małe, 10g opakowanie kosztuje około 2zł. Jeśli planujecie korzystać z boraksu również w innych celach, to w większych objętościach dostępny jest w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży odczynników chemicznych, w eko – drogeriach internetowych oraz na allegro.

Domowy sposób na mrówki – wykonanie

Gotujemy jajko na twardo i wyjmujemy z niego żółtko. Rozgniatamy żółtko widelcem. Jeśli żółtko jest jeszcze ciepłe odczekujemy chwilę do jego ostygnięcia. Dodajemy boraks w ilości 1g na 10g żółtka. Mieszamy i rozgniatamy całość.
Jeśli nie macie w domu wagi możecie tak orientacyjnie ocenić ilość dziesięciu części żółtka i jednej część boraksu.

Domowy sposób na mrówki – zastosowanie

Przygotowany środek na mrówki rozsypujemy tam, gdzie jest ich najwięcej, w pobliżu miejsca, z którego wychodzą.

Dlaczego domowy sposób na mrówki jest skuteczny?

Domowy sposób na mrówki charakteryzuje się dużą skutecznością, gdyż mrówki od razu zjadają podany im środek. Ponadto dbają o swoją królową i zdobyte jedzenie zanoszą do gniazda. Ginie cała rodzina.

Jak szybko działa domowy środek na mrówki?

Po 6 godzinach, najdalej po 2 dniach, po mrówkach nie ma śladu. Jeśli w pierwszej dobie nie wyginą wszystkie, to w kolejnej spotkacie tylko kilka zbłąkanych sztuk. Nie trzeba drugiego dnia dosypywać nowego środka na mrówki. Najczęściej 100% efekt działania żółtka z boraksem obserwuje się już w pierwszej dobie.

Uwagi do domowy sposób na mrówki

Pomimo, że toksyczność boraksu jest nawet mniejsza niż toksyczność NaCl (sól kuchenna), to trzeba zadbać o to, żeby dzieci i zwierzęta domowe nie miały do naszego środka na mrówki dostępu.

Kolejna uwaga to taka, że nie znalazłam innego sposobu na wyprowadzenie z mojego mieszkania mrówek. Są to pożyteczne owady, niszczą wiele szkodników. Żal mi było patrzeć, jak z ochotą zabierały truciznę. Jak tylko znajdę jakiś odstraszacz na nie, działający tak, żeby kolejna przybyła rodzina mrówek opuszczała mój dom bez ich trucia, to od razu podzielę się nim z wami. Na razie pozostaje mi ten domowy sposób na mrówki.
Może wy macie lepsze pomysły na ich wyprowadzenie z mieszkania? Chętnie zapoznam się z innymi nietoksycznymi metodami.

2 Responses to Domowy sposób na mrówki

 1. Filip pisze:

  Soda kaustyczna to NAOH, boraks jak sama Pani napisała to Na₂B₄O₇·10H₂O .

  • Hygia pisze:

   Dziękuję za cenną uwagę. Już poprawiłam.

   Naukowiec jest niczym mimoza, gdy sam popełni błąd, i niczym ryczący lew, gdy odkryje błąd zrobiony przez kogoś innego.
   (Albert Einstein)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.