Przeziębienie – najlepsze domowe sposoby
Katar, kaszel, drapanie w gardle, gorączka. Trwa sezon na jesienne przeziębienia. Jak sobie poradzić z nimi domowymi sposobami? Czy tylko miłośnicy czosnku mogą z nich skorzystać? Nie, sposobów na pokonanie przeziębienia jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.
Co to jest przeziębienie?
Przeziębienie to choroba zakaźna wywołana przez wirusy, które uszkadzają błonę śluzową gardła, nosa i zatok.
Jak pokonać przeziębienie domowymi sposobami?
Najważniejsza zasada: przyjmuj dużą ilość płynów.
Gdy zaczyna nas drapać w gardle i pojawia się katar, warto zastosować inhalacje parowe.
Do naczynia z parującą wodą wkrapiamy kilka kropli olejku, np. sosnowego, eukaliptusowego, anyżowego. Chowamy się pod „namiotem” z ręcznika i wdychamy. Zamiast olejku możemy użyć suszonych ziół np. kwiatu lawendy, liścia szałwii, ziela tymianku, czubków sosny.
Pamietaj ! W zestawie działają lepiej niż pojedynczo. Dzieciom, które niekoniecznie chcą nachylać się nad parą, stawiamy naczynie obok łóżka.
Mniej przyjemnym od inhalacji parowych z pięknie pachnącymi olejkami eterycznymi, ale równie skutecznym sposobem na przeziębienie, jest wdychanie olejków uwolnionych z drobno pokrojonej cebuli. Im „ostrzejsza” cebula tym lepiej.
Zatkany nos skutecznie udrażnia jego płukanie. Ten sposób, znany w medycynie ajurwedyjskiej, zyskuje obecnie na popularności. W aptece dostępne są butelki znacznie ułatwiające tą czynność.
Co dobrego możemy spożyć, aby wspomóc zdrowienie? Na pierwszym miejscu króluje czosnek – zmiażdżony lub drobno pokrojony do kanapki, w postaci syropu czosnkowego, dodany do mleka z miodem i z masłem. Syrop z cebuli lub syrop z buraka pomogą w przypadku kaszlu.
Spożywajmy dostępne o tej porze roku produkty bogate w witaminę C, np. natkę pietruszki, paprykę, kapustę kiszoną, cytrynę.
Nawilżać gardło możemy zjadając niewielką ilość masła (82% tłuszczu) lub zażywając oliwę z oliwek, ok. ½ łyżeczki.
W leczeniu przeziębienia oraz stanów zapalnych gardła skuteczny jest mocny napar z majeranku z dodatkiem miodu, napar z prawoślazu czy podbiału.
Działanie przeciwzapalne, napotne i przeciwgorączkowe mają owoce maliny, kwiatostan lipy, kwiaty bzu czarnego. Dodatek rozgrzewających przypraw (kardamon, imbir, cynamon) do herbaty sprawi, że będzie ona pomocna w trakcie przeziębienia.
Jeśli oprócz kataru i kaszlu męczy Cię ogólne rozbicie, osłabienie, najszybciej jak to możliwe połóż się do łóżka i porządnie wygrzej. W tym celu przydatna będzie druga kołdra, rozgrzewająca herbatka oraz ……….. gorczyca do skarpet. Wcześniej stopy możemy rozgrzać w wodzie z dużą ilością soli. Do miski w której moczymy stopy dolewamy co jakiś czas wrzącej wody, tak do granicy wytrzymałości.
Jeśli kolejnego dnia mamy możliwość pozostania w domu, ewentualnie pewność, że nie grozi nam przewianie, zmarznięcie, a czujemy się szczególnie źle, postawienie baniek gumowych będzie dobrym rozwiązaniem. Jak zapewnia producent w ulotce, można po ich postawieniu wychodzić na dwór.
Zwróćmy uwagę, jaka temperatura i wilgotność panuje w naszych pomieszczeniach. Idealne warunki to 19 – 21⁰C oraz 40 – 60%. Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze nadmiernie wysuszają nam śluzówkę.
Co pomaga na przeziębienie?
Mleko z miodem i masłem. W szklance przegotowanego, ciepłego mleka rozpuścić łyżkę miodu, dodać łyżkę masła. Wypić wieczorem.
Mleko z miodem, masłem i czosnkiem. Przyrządzamy jw., dodajemy 2 ząbki rozgniecionego czosnku.
Cytryna z miodem. Sporządzić w dużym kubku. Do szklanki wrzącej wody dodać sok z połowy cytryny oraz łyżkę miodu.
Miód z cynamonem. 1 łyżkę miodu utrzeć z 1/2 łyżeczką cynamonu. Spożywać 1 raz dziennie przez 3 kolejne dni.
Miód z chrzanem. Wymieszać 1 łyżkę miodu z 1 łyżką chrzanu. Spożywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Miód z czosnkiem. Wymieszać 1 łyżkę miodu z 1 łyżką zmiażdżonego przez praskę czosnku. Spożywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Herbata lipowo – malinowo – rumiankowa. Łyżeczkę kwiatu lipowego, łyżeczkę malin, łyżeczkę rumianku zalać szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Dodać łyżeczkę miodu. Herbata działa napotnie.
Herbata z kwiatów bzu czarnego. Dwie łyżeczki suszonych kwiatów bzu czarnego zalać szklanką wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem 15 min. Przecedzić, dodać dwie łyżeczki miodu oraz sok z połowy cytryny. Herbata ma działanie napotne.
Herbata z imbirem. Do gorącej herbaty dodajemy drobno pokrojony lub starty plaster imbiru.
Thank You,
it’s just a good idea and a wonderful husband who invented everything.
I invite you to read further entries.
After looking over a number of the articles on your website, I truly
like your way of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and tell me how you feel.
Ja swojej strony szczególnie polecam inhalacje parowe – mam krzywą przegrodę nosową i po przeziębieniu mam często powikłania w postaci zapalenie zatok (co niestety kończy się antybiotykami i dalszym osłabieniem odporności). Kiedy stosuję inhalacje problem praktycznie znika.