Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

Szereg właściwości prozdrowotnych cytryńca znanych medycynie ludowej skłonił naukowców do zainteresowania się tym pnączem oraz do określenia jego substancji biologicznie czynnych. Są one rozmieszczone w całej roślinie – w owocach, liściach, pędach i korze. Obecnie dobrze poznana jest struktura chemiczna ponad 40 związków cytryńca, a liczba nowopoznawanych stale wzrasta.

Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

Głównymi substancjami farmakologicznie czynnymi cytryńca, odpowiadającymi m.in. za ochronę wątroby, regulację pacy układu sercowo – naczyniowego, układu odpornościowego, poprawę koncentracji są lignany, takie jak schizandryny A, B, C, schizandrole, schizanteryny oraz gomizyny. Ich zawartość w surowcu kształtuje się w granicach 7-19%. Najważniejszymi z nich w aspekcie działania biologicznego są: schizandrol A, schizandrol B (gomizyna A) oraz schizanteryny A, B, C, D.

W nasionach występuje od 7,2 do 19,2% lignanów, w tym zawartość schizandryny i schizandrolu stanowi około 0,012%. Całe owoce wraz z nasionami zawierają ok. 5% schizandryn.

Owoce cytryńca chińskiego charakteryzują się dużą zawartością witaminy C: 350-600 mg%. W otrzymanym z nich soku jej ilość wynosi 30 mg% . Ponadto owoce są bogate w witaminę E i witaminy z grupy B, występują również karoteny, czyli prowitamina A. Zawierają również łatwo przyswajalne mikroelementy, jak cynk, mangan, miedź, molibden, nikiel, tytan, żelazo i krzem, a także makroelementy – fosfor i wapń. Są bogate w kwasy organiczne, takie jak kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas winowy i kwas bursztynowy.
W soku z owoców znajduje się nieznaczna ilość węglowodanów (1,5-2,0%).

W świeżej masie owoców cytryńca chińskiego zawartość antocyjanów wynosi 0,085-0,2%, w ekstrakcie otrzymanym ze świeżego miąższu – 0,179 mg/g.

Obecność w owocach olejku eterycznego (0,3-2%) bogatego m.in. w cytral odpowiada za ich charakterystyczny zapach.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na znaczną ilość oleju zawartego w nasionach , tj. 34-40%. Składnikiem nasion jest również witamina E (0,03%).

Wzbogacenie naszej diety w produkty z cytryńca wpłynie na jej urozmaicenie z korzyścią dla naszego zdrowia.

One Response to Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

  1. eurouser.tv pisze:

    I am really grateful to the owner of this web site
    who has shared this impressive article at at this time.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.