Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

Szereg właściwości prozdrowotnych cytryńca znanych medycynie ludowej skłonił naukowców do zainteresowania się tym pnączem oraz do określenia jego substancji biologicznie czynnych. Są one rozmieszczone w całej roślinie – w owocach, liściach, pędach i korze. Obecnie dobrze poznana jest struktura chemiczna ponad 40 związków cytryńca, a liczba nowopoznawanych stale wzrasta.

Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

Głównymi substancjami farmakologicznie czynnymi cytryńca, odpowiadającymi m.in. za ochronę wątroby, regulację pacy układu sercowo – naczyniowego, układu odpornościowego, poprawę koncentracji są lignany, takie jak schizandryny A, B, C, schizandrole, schizanteryny oraz gomizyny. Ich zawartość w surowcu kształtuje się w granicach 7-19%. Najważniejszymi z nich w aspekcie działania biologicznego są: schizandrol A, schizandrol B (gomizyna A) oraz schizanteryny A, B, C, D.

W nasionach występuje od 7,2 do 19,2% lignanów, w tym zawartość schizandryny i schizandrolu stanowi około 0,012%. Całe owoce wraz z nasionami zawierają ok. 5% schizandryn.

Owoce cytryńca chińskiego charakteryzują się dużą zawartością witaminy C: 350-600 mg%. W otrzymanym z nich soku jej ilość wynosi 30 mg% . Ponadto owoce są bogate w witaminę E i witaminy z grupy B, występują również karoteny, czyli prowitamina A. Zawierają również łatwo przyswajalne mikroelementy, jak cynk, mangan, miedź, molibden, nikiel, tytan, żelazo i krzem, a także makroelementy – fosfor i wapń. Są bogate w kwasy organiczne, takie jak kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas winowy i kwas bursztynowy.
W soku z owoców znajduje się nieznaczna ilość węglowodanów (1,5-2,0%).

W świeżej masie owoców cytryńca chińskiego zawartość antocyjanów wynosi 0,085-0,2%, w ekstrakcie otrzymanym ze świeżego miąższu – 0,179 mg/g.

Obecność w owocach olejku eterycznego (0,3-2%) bogatego m.in. w cytral odpowiada za ich charakterystyczny zapach.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na znaczną ilość oleju zawartego w nasionach , tj. 34-40%. Składnikiem nasion jest również witamina E (0,03%).

Wzbogacenie naszej diety w produkty z cytryńca wpłynie na jej urozmaicenie z korzyścią dla naszego zdrowia.

One Response to Wartości odżywcze cytryńca chińskiego

  1. eurouser.tv pisze:

    I am really grateful to the owner of this web site
    who has shared this impressive article at at this time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.