Olejek eteryczny. Bezpieczeństwo używania w aromaterapii.

Olejek eteryczny – czy jego stosowanie jest bezpieczne? Czy każdy może z niego skorzystać do wybranej przez siebie metody aromaterapeutycznej? Jak rozpoznać prawdziwy naturalny olejek eteryczny?

Olejek eteryczny – jaki do aromaterapii?

Pierwsza najważniejsza zasada – w aromaterapii ma zastosowanie tylko naturalny, roślinny olejek eteryczny (Aromaterapia. Cz.III. Olejki eteryczne w aromaterapii).

Jak rozpoznać, czy kupuję prawdziwy olejek eteryczny?

Jak nie dać się „nabić w butelkę”?
Już na wstępie wiemy, że olejki pakowane w jasne butelki odpadają. Naturalny olejek eteryczny jest zamknięty w butelce z ciemnego szkła, gdyż jest światłoczuły. Co nie znaczy, że zafałszowanego olejku nie kupimy też w takim opakowaniu.

Zwracamy również uwagę na nazwę olejku. Olejku czekoladowego na pewno nie otrzymujemy naturalnie i z roślin, a już dziwnie brzmiące nazwy jak antystres czy anielskie sny od razu wskazują, że jest to syntetyczny olejek zapachowy. Oczywiście słowa syntetyczny nie ujrzycie przed olejek zapachowy.

Uwaga – w sprzedaży jest bardzo wiele olejków syntetycznych (olejków zapachowych), które nie mają terapeutycznego działania, o nazwach identycznych jak nazwy potrzebnych nam olejków eterycznych.

Naszą podejrzliwość w trakcie zakupów może wzbudzić cena olejku. Pomiędzy naturalnymi a syntetycznymi olejkami istnieją duże różnice cenowe. I nic w tym dziwnego, żeby otrzymać flakonik naturalnego olejku eterycznego, trzeba na ten cel zużyć trochę roślin.
Jakość jest warta swojej ceny. Olejek eteryczny jest mocno skoncentrowaną mieszaniną różnych związków. Dzięki temu nie musimy używać wielu kropli, by skutek był widoczny. Wystarczy nam na długo jedna buteleczka.

Jeśli kupujemy naturalny olejek eteryczny i chcemy kilka kropli spożywać, w ulotce do olejku musi być koniecznie wzmianka, że nadaje się do użytku wewnętrznego.

Ważne jest, aby na opakowaniu lub w ulotce do olejku, producent deklarował zgodność swojego produktu np. z wymogami Farmakopei Polskiej, Brytyjskiej, Niemieckiej, dawał gwarancję zgodności z normami ISO czy IFRA lub posiadał atest PZH.
Dobrze jest dokonywać zakupu olejków tam, gdzie wiemy, że uzyskamy fachową poradę np. w sklepach zielarskich, aptekach, u zaufanego dystrybutora.

Czy wybrany olejek eteryczny jest dla mnie bezpieczny?

Gdy już posiadamy naturalny olejek eteryczny zróbmy próbę uczuleniową. Zazwyczaj olejki są dobrze tolerowane, jednak nie zaszkodzi upewnić się. Tak jak niektórych alergizują truskawki czy orzechy, z taką samą reakcją można się spotkać w przypadku olejku. Próbę uczuleniową przygotowujemy rozpuszczając 1 kroplę olejku eterycznego w 1 łyżeczce oleju roślinnego (np. winogronowy, oliwa z oliwek). 2 krople tej mieszaniny wcieramy na skórę za uchem lub na mostku. Po 12 godzinach, jeśli nie wystąpiło zaczerwienienie, swędzenie, krostki lub łuszczenie skóry, wiemy, że wybrany olejek jest dla nas właściwy.

Jak stosować olejek eteryczny?

Kolejna zasada – olejek eteryczny, przy stosowaniu zewnętrznym jak i wewnętrznym, stosujemy rozcieńczony. Czysty olejek eteryczny może poparzyć. Małe wyjątki od tej reguły to np. nanoszenie punktowe na ukąszenie po owadach (Aromaterapia. Cz. III). Dla dzieci zawsze olejek eteryczny rozcieńczamy olejem, nawet wtedy, gdy miały bliskie spotkanie z osą.
Rozcieńczalnikami są naturalne oleje jadalne, np. olej winogronowy, migdałowy, słonecznikowy, sezamowy, arachidowy lub oliwa z oliwek. Do użytku wewnętrznego, oprócz rozcieńczania w olejach, dochodzi jeszcze możliwość rozprowadzenia olejku eterycznego w miodzie lub w soku owocowym.

Czy muszę stosować koniecznie dany olejek eteryczny, gdy nie podoba mi się jego zapach?

Stosujemy ten olejek eteryczny, który oprócz pożądanego przez nas działania terapeutycznego, posiada satysfakcjonujący nas zapach. Aromaterapia ma być przyjemnością. Wybór olejków jest olbrzymi, z pewnością znajdziecie swój ulubiony.

Czy kobiety w ciąży mogą zastosować naturalny olejek eteryczny?

Konkretne wskazanie, które olejki eteryczne mogą stosować kobiety w ciąży jest pomijane. Istnieje natomiast bardzo długa lista olejków, jakich muszą unikać. Są to olejki: arcydzięglowy, bazyliowy, brzozowy, cedrowy, cyprysowy, goździkowy, hyzopowy, jałowcowy, jaśminowy, lawendowy, majerankowy, melisowy, rumiankowy, rozmarynowy, różany, z mięty pieprzowej, z mirry, z kopru włoskiego, z szałwii muszkatołowej, z szałwii lekarskiej.
Dodatkowo w pierwszym trymestrze ciąży kobiety muszą zachować szczególną ostrożność stosując olejki eteryczne.
Kobiety w ciąży bezwzględnie nie mogą zażywać olejków eterycznych. Ta sama zasada dotyczy kobiet karmiących.
Osobiście korzystałam w ciąży z dobrodziejstw olejku anyżkowego zewnętrznie, do inhalacji. Było to oczywiście za zgodą doświadczonego lekarza.

Czy dla dziecka mogę zastosować olejek eteryczny?

Zalecenie jest takie, że dzieci poniżej 12 roku życia mogą korzystać z olejków eterycznych jedynie pod ścisłą opieką lekarza.

Czy olejki eteryczne są fototoksyczne?

Część olejków eterycznych jest fototoksyczna. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż po ich zastosowaniu nie możemy wyjść na słońce przez 6 godzin. Są to olejki bergamotowy, limetkowy wyciskany na zimno oraz olejki cytrusowe – cytrynowy, grejpfrutowy, z pomarańczy gorzkiej.

Nie jestem w grupie ciężarnych, karmiących ani dzieci, czy już dowolnie wybieram olejek eteryczny i korzystam z aromaterapii?

Istnieje kilka olejków eterycznych, których w szczególnych przypadkach należy unikać.
Dla wysokociśnieniowców olejek tymiankowy jest na zakazanej liście.
Podczas stosowania antykoncepcji doustnej uwaga na olejek geraniowy.

Osoby ze stanami zapalnymi, tzn. takimi dolegliwościami jak np. wysoka temperatura, choroby zakaźne, rany skóry, żylaki, nie mogą skorzystać z masażu aromaterapeutycznego.

BHP stosowania olejków eterycznych.

Temat może trochę nudny, ale konieczny, warto wiedzieć tak na wszelki wypadek.
Jeśli olejek dostanie nam się do oczu, tak – jest to możliwy przypadek, nie przemywamy wodą, olejek w wodzie się nie rozpuszcza, przemywamy mlekiem, najlepiej tłustym. Rada dla osób, które nie używają mleka i nie posiadają go w domu. Jeśli planujecie stosować olejki eteryczne, w ramach BHP olejkowego uzupełnijcie swoją apteczkę o tłuste mleko UHT – postoi tam przez kilka miesięcy, ma przecież mega długą datę ważności.
Po użyciu olejek eteryczny odkładamy na miejsce, nie zostawiamy przy kominku, gdyż jest łatwopalny.
Przechowujemy olejek eteryczny w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Stosujemy zalecaną dawkę olejku eterycznego. Nie ma co przesadzać, w tym przypadku więcej nie oznacza lepiej.

Olejki eteryczne, te naturalne, z cudownymi właściwościami jakie posiadają dzięki swojemu roślinnemu pochodzeniu, są w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzegamy powyższych zasad. Dodatkowo, oprócz aromaterapii, wykorzystujemy roślinne olejki eteryczne w kosmetyce i perfumerii, ale o tym innym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.