Imbir właściwości prozdrowotne..

Imbir właściwości

Imbir jest znany i ceniony jako przyprawa w kuchni, a także jako roślina o właściwościach prozdrowotnych. W lecznictwie Indii, Chin i Arabii stosowany był od tysięcy lat. Warto zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania kłączy imbiru Rhizoma Zingiberis w fitoterapii.

Jakie posiada imbir właściwości prozdrowotne?

Imbir właściwości

Imbir jest silnym odkażalnikiem i antyseptykiem. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo. Medycyna ludowa zna od dawna powyższe właściwości wodnych i wodno – alkoholowych wyciągów z kłączy imbiru. Badania in vitro oraz in vivo również je potwierdzają.

Od wieków imbir jest stosowany jako przyprawa i lek poprawiający trawienie. Związki biologicznie czynne imbiru – gingerole i szogaole o ostrym smaku, pobudzają wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci, zapobiegają zastojom żółci. Preparaty z imbiru pomocne są w przypadku wzdęć i zaparć. Ponadto przyspieszają procesy detoksykacji w wątrobie.

Składniki imbiru wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Poprawiają krążenie wieńcowe, mózgowe, skórne oraz w kończynach. Obserwuje się obniżenie ciśnienia krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu.
Potrawy tłuste przyprawiajmy imbirem, nie tylko aby poprawić trawienie, ale również w celu zmniejszenia możliwości powstawania skrzeplin w naczyniach.

Podwyższony poziom cukru we krwi? Tu też dowiedziono skuteczności imbiru w jego obniżaniu na zwierzętach z cukrzycą doświadczalną.

Imbir właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe

Potwierdzona badaniami została możliwość leczenia pacjentów z zapaleniem kości i stawów ekstraktami z kłącza imbiru. Istnieje nadzieja na zastosowanie imbiru w regeneracji chrząstki kostnostawowej.
Wyciągi z imbiru stosowane doustnie przez dłuższy czas, tj. przez ponad 3 miesiące, zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęk w chorobach reumatycznych.

Stosowanie wyciągów z imbiru hamuje stan zapalny oraz zmniejsza ból.
Skuteczność imbiru w zmniejszaniu bólu, spowodowanego zapaleniem kości i stawów, wykazano w badaniach klinicznych.
Natomiast w badaniach na szczurach dowiedziono, że gingerole i ich pochodne są bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu niż aspiryna.

Efekt działania przeciwbólowego imbiru jest podobny do tego jaki uzyskuje się przy stosowaniu kapsaicyny. Przyczynę tego upatruje się w budowie gingeroli podobnej do budowy kapsaicyny.

Imbir właściwości odkażające a choroby skóry

Działanie odkażające imbiru wykorzystane jest w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, łojotok. Imbir pomocny jest również w cięższych przypadkach, przy chorobach troficznych skóry, przy łuszczycy.
W leczeniu trądziku dobrze działa w połączeniu z olejem dziurawcowym, kminkowym, nagietkowym.
Preparaty z imbiru korzystne są dla naszych włosów, zapobiegają ich wypadaniu, łupieżowi.

Imbir właściwości przeciwwymiotne

Szereg badań potwierdziło przeciwwymiotne działanie imbiru na nudności wywołane chorobą lokomocyjną, chemioterapią przeciwnowotworową oraz w przypadku nudności pooperacyjnych.

Pozostają jeszcze nudności i wymioty spowodowane ciążą. Te kobiety, które ich doświadczyły wiedzą, jak dobrze byłoby, żeby istniał naturalny roślinny lek znoszący te przypadłości. Badania kliniczne nad zastosowaniem imbiru jako środka przeciwwymiotnego dla kobiet w ciąży są obiecujące. Imbir podawany pacjentkom w dawce dziennej 1g wykazał znaczne zmniejszenie dolegliwości, jednocześnie nie stwierdzono działań ubocznych. W badaniach na zwierzętach dowiedziono braku działania teratogennego.
Być może te z kobiet, które wkrótce doświadczą nudności i wymiotów, uzyskają dzięki kolejnym badaniom klinicznym pewność, co do stosowania imbiru w ciąży. Na razie jednak Komisja E nie zaleca stosowania imbiru u ciężarnych.

Jakie posiada imbir właściwości wykorzystywane w kosmetyce?

W kosmetyce wykorzystywane jest działanie imbiru rozgrzewające, poprawiające krążenie. Związki biologiczno-czynne działają pojędrniająco na skórę, przeciwzmarszczkowo, przeciwcellulitowo.

Imbir właściwości afrodyzjakalne

W krajach arabskich imbir zaliczany jest do afrodyzjaków. Poprzez zwiększenie ukrwienia narządów płciowych wzmaga erekcję u mężczyzn, zwiększa odbiór wrażeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. W badaniach na zwierzętach dowiedziono zwiększenia produkcji spermy oraz zwiększenia ruchliwości plemników.

Imbir właściwości ochronne

Za wykorzystaniem składników imbiru w medycynie przemawia fakt, że nie powodują one uszkodzeń błony śluzowej układu pokarmowego. Mało tego! Wręcz chronią błonę śluzową żołądka przed powstawaniem owrzodzeń.

Jakie jeszcze posiada imbir właściwości?

Stosowanie doustnie wyciągów z imbiru, przez czas dłuższy niż 3 miesiące, wpłynęło na złagodzenie objawów alergicznych, na poprawę samopoczucia.
Działanie uspokajające i przeciwlękowe imbiru potwierdzono w badaniach na szczurach.
W przypadku kaszlu istotne jest działanie wykrztuśne i upłynniające wydzielinę.
Przy reumatyzmie, przeziębieniach i zmarznięciu dobrze jest wcierać preparaty imbirowe w skórę. Odczujemy ich rozgrzewające działanie.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na obiecujące wyniki prac in vitro nad komórkami nowotworowymi.

Bezpieczeństwo stosowania imbiru

Skoro tak dużo badań przeprowadzono i tak dobrze znany jest nam imbir, to jak wygląda bezpieczeństwo stosowania preparatów z imbiru?

Imbir klasyfikowany jest przez FDA jako „ogólnie uznawany za bezpieczny”.

Dzienna dawka imbiru, zalecana przez Komisję E, to 2-4 g. Obecnie imbir jest wykorzystywany jako składnik niektórych leków i suplementów.
Potrzeba jeszcze wielu badań, aby rozszerzyć kierunki działania imbiru w lecznictwie. Dotychczas przeprowadzone badania, zarówno na zwierzętach, jak i badania kliniczne są obiecujące.

One Response to Imbir właściwości prozdrowotne..

  1. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am
    experiencing problems with your RSS. I don’t understand why
    I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues?
    Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.