Imbir właściwości prozdrowotne..

Imbir właściwości

Imbir jest znany i ceniony jako przyprawa w kuchni, a także jako roślina o właściwościach prozdrowotnych. W lecznictwie Indii, Chin i Arabii stosowany był od tysięcy lat. Warto zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania kłączy imbiru Rhizoma Zingiberis w fitoterapii.

Jakie posiada imbir właściwości prozdrowotne?

Imbir właściwości

Imbir jest silnym odkażalnikiem i antyseptykiem. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo. Medycyna ludowa zna od dawna powyższe właściwości wodnych i wodno – alkoholowych wyciągów z kłączy imbiru. Badania in vitro oraz in vivo również je potwierdzają.

Od wieków imbir jest stosowany jako przyprawa i lek poprawiający trawienie. Związki biologicznie czynne imbiru – gingerole i szogaole o ostrym smaku, pobudzają wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci, zapobiegają zastojom żółci. Preparaty z imbiru pomocne są w przypadku wzdęć i zaparć. Ponadto przyspieszają procesy detoksykacji w wątrobie.

Składniki imbiru wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Poprawiają krążenie wieńcowe, mózgowe, skórne oraz w kończynach. Obserwuje się obniżenie ciśnienia krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu.
Potrawy tłuste przyprawiajmy imbirem, nie tylko aby poprawić trawienie, ale również w celu zmniejszenia możliwości powstawania skrzeplin w naczyniach.

Podwyższony poziom cukru we krwi? Tu też dowiedziono skuteczności imbiru w jego obniżaniu na zwierzętach z cukrzycą doświadczalną.

Imbir właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe

Potwierdzona badaniami została możliwość leczenia pacjentów z zapaleniem kości i stawów ekstraktami z kłącza imbiru. Istnieje nadzieja na zastosowanie imbiru w regeneracji chrząstki kostnostawowej.
Wyciągi z imbiru stosowane doustnie przez dłuższy czas, tj. przez ponad 3 miesiące, zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęk w chorobach reumatycznych.

Stosowanie wyciągów z imbiru hamuje stan zapalny oraz zmniejsza ból.
Skuteczność imbiru w zmniejszaniu bólu, spowodowanego zapaleniem kości i stawów, wykazano w badaniach klinicznych.
Natomiast w badaniach na szczurach dowiedziono, że gingerole i ich pochodne są bardziej skuteczne w zmniejszaniu bólu niż aspiryna.

Efekt działania przeciwbólowego imbiru jest podobny do tego jaki uzyskuje się przy stosowaniu kapsaicyny. Przyczynę tego upatruje się w budowie gingeroli podobnej do budowy kapsaicyny.

Imbir właściwości odkażające a choroby skóry

Działanie odkażające imbiru wykorzystane jest w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik, łojotok. Imbir pomocny jest również w cięższych przypadkach, przy chorobach troficznych skóry, przy łuszczycy.
W leczeniu trądziku dobrze działa w połączeniu z olejem dziurawcowym, kminkowym, nagietkowym.
Preparaty z imbiru korzystne są dla naszych włosów, zapobiegają ich wypadaniu, łupieżowi.

Imbir właściwości przeciwwymiotne

Szereg badań potwierdziło przeciwwymiotne działanie imbiru na nudności wywołane chorobą lokomocyjną, chemioterapią przeciwnowotworową oraz w przypadku nudności pooperacyjnych.

Pozostają jeszcze nudności i wymioty spowodowane ciążą. Te kobiety, które ich doświadczyły wiedzą, jak dobrze byłoby, żeby istniał naturalny roślinny lek znoszący te przypadłości. Badania kliniczne nad zastosowaniem imbiru jako środka przeciwwymiotnego dla kobiet w ciąży są obiecujące. Imbir podawany pacjentkom w dawce dziennej 1g wykazał znaczne zmniejszenie dolegliwości, jednocześnie nie stwierdzono działań ubocznych. W badaniach na zwierzętach dowiedziono braku działania teratogennego.
Być może te z kobiet, które wkrótce doświadczą nudności i wymiotów, uzyskają dzięki kolejnym badaniom klinicznym pewność, co do stosowania imbiru w ciąży. Na razie jednak Komisja E nie zaleca stosowania imbiru u ciężarnych.

Jakie posiada imbir właściwości wykorzystywane w kosmetyce?

W kosmetyce wykorzystywane jest działanie imbiru rozgrzewające, poprawiające krążenie. Związki biologiczno-czynne działają pojędrniająco na skórę, przeciwzmarszczkowo, przeciwcellulitowo.

Imbir właściwości afrodyzjakalne

W krajach arabskich imbir zaliczany jest do afrodyzjaków. Poprzez zwiększenie ukrwienia narządów płciowych wzmaga erekcję u mężczyzn, zwiększa odbiór wrażeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. W badaniach na zwierzętach dowiedziono zwiększenia produkcji spermy oraz zwiększenia ruchliwości plemników.

Imbir właściwości ochronne

Za wykorzystaniem składników imbiru w medycynie przemawia fakt, że nie powodują one uszkodzeń błony śluzowej układu pokarmowego. Mało tego! Wręcz chronią błonę śluzową żołądka przed powstawaniem owrzodzeń.

Jakie jeszcze posiada imbir właściwości?

Stosowanie doustnie wyciągów z imbiru, przez czas dłuższy niż 3 miesiące, wpłynęło na złagodzenie objawów alergicznych, na poprawę samopoczucia.
Działanie uspokajające i przeciwlękowe imbiru potwierdzono w badaniach na szczurach.
W przypadku kaszlu istotne jest działanie wykrztuśne i upłynniające wydzielinę.
Przy reumatyzmie, przeziębieniach i zmarznięciu dobrze jest wcierać preparaty imbirowe w skórę. Odczujemy ich rozgrzewające działanie.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na obiecujące wyniki prac in vitro nad komórkami nowotworowymi.

Bezpieczeństwo stosowania imbiru

Skoro tak dużo badań przeprowadzono i tak dobrze znany jest nam imbir, to jak wygląda bezpieczeństwo stosowania preparatów z imbiru?

Imbir klasyfikowany jest przez FDA jako „ogólnie uznawany za bezpieczny”.

Dzienna dawka imbiru, zalecana przez Komisję E, to 2-4 g. Obecnie imbir jest wykorzystywany jako składnik niektórych leków i suplementów.
Potrzeba jeszcze wielu badań, aby rozszerzyć kierunki działania imbiru w lecznictwie. Dotychczas przeprowadzone badania, zarówno na zwierzętach, jak i badania kliniczne są obiecujące.

One Response to Imbir właściwości prozdrowotne..

  1. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am
    experiencing problems with your RSS. I don’t understand why
    I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues?
    Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.