Dieta po usunięciu trzeciego migdała

Dieta po usunięciu trzeciego migdała powinna opierać się na pożywieniu lekkostrawnym.  Z pewnością otrzymacie w tym temacie wskazówki w szpitalu. Ja tu podzielę się swoimi doświadczeniami.
Bardzo ważna jest temperatura podawanych posiłków. Dziecko przez okres około jednego tygodnia od zabiegu nie może spożywać gorących płynów i pokarmów. Konsystencja pożywienia powinna być papkowata, ewentualnie mocno rozdrobniona. Unikać należy potraw kwaśnych, przyprawionych na ostro, soków owocowych, świeżych owoców i jarzyn, landrynów i innych słodyczy. Ogólnie potrawy mają być łagodne. Dozwolonym owocem są banany a wśród słodyczy, co dziecko przyjęło z wielką radością – lody.

Teoria wygląda na prostą do zastosowania, jednak musiałam trochę pokombinować, gdyż część potraw z dozwolonej listy odpadała – mój pięciolatek nie cierpi papkowatej konsystencji oraz nie je zup mlecznych. Zamiast na mleku gotowałam na śniadanie i kolację kaszę jaglaną z jarzynami na rosołku lub na masełku. Dominującymi jarzynami były marchewka i pietruszka. W celu urozmaicenia smaku dodawałam inne warzywa w znikomej ilości, np. brukselkę, zielony groszek.
W zaleceniach była „niezbyt obfita ilość pożywienia”. Moje dziecko tak mocno zapamiętało wcześniejszą głodówkę i ograniczenie jedzenia, dieta lekkostrawna też nie była dla niego sycąca, więc pochłaniał całkiem spore ilości pokarmów. Pomimo niestosowania się do powyższej rady rana ładnie się zagoiła.

Darek bardzo lubi jajka. Pewnie w ciągu tego tygodnia diety zjadł ich troszkę za dużo. Moim zdaniem, w tak krótkim czasie, lekka przesada w tym temacie nie zaszkodziła. W szpitalu zalecali jajka na miękko lub jajecznicę. Podawałam też jajka na twardo, pomimo że do lekkostrawnych nie należą, z tym że żółtko wymieszałam razem z masełkiem aby uzyskać delikatną konsystencję.

Możliwość podania pieczywa bez skórki u nas się nie sprawdziła. Specjalnie upiekłam delikatny chleb francuski. Dziecko jednak, już po jednym kęsie narzekało, że boli go gardełko. Jedyną postacią pod jaką dostawał chleb była taka niby zapiekanka. Obłożyłam pieczywo usmażonym szpinakiem z jajkiem.

Z obiadami nie miałam problemu, oto propozycje:
• Rosół z drobnym makaronem
• Rosół z drobniutkimi kluseczkami lanymi
• Zupa ryżowa
• Ziemniaki (utłuczone), gotowane pulpety, gotowana marchewka lub buraczki.
Pulpety przyrządzałam z różnych rodzajów mięs. Makaron i ryż podawałam rozgotowane.

Jeśli macie pytania do tematu Jaka dieta po usunięciu trzeciego migdała piszcie, chętnie na nie odpowiem.

One Response to Dieta po usunięciu trzeciego migdała

  1. bilba pisze:

    !Very good information!!! I add this site to my favorites 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.